FC Fredericia kan med stor glæde præsentere Monjasa og Mokoni som nye tøjsponsor for klubbens akademi.
De to virksomheder er gået sammen om at levere helt nye spillersæt til hele akademiet, samt trænertøj til staben.
Aftalen er et stærkt skulderklap til det store arbejde, der hver dag bliver lagt i FC Fredericias talentudvikling. Akademiet er en central del af klubbens fremtid, og med opbakningen fra Monjasa og Mokoni bliver rammerne omkring de unge spillere løftet yderligere.
For FC Fredericia handler akademiet ikke kun om at udvikle dygtige fodboldspillere, men også om at skabe stærke mennesker, gode vaner og et miljø, hvor lokale og regionale talenter får mulighed for at tage næste skridt.
Med Monjasa og Mokoni som tøjsponsorer får akademiet nu endnu stærkere vilkår.
FC Fredericia sender en stor tak til Monjasa og Mokoni for opbakningen til klubbens akademi og for deres engagement i fremtidens spillere.

