Mandag aften fik vi besøg af vores lokalrivaler fra Vejle Boldklub. Det blev en intens affære med mange chancer i begge ender. Trods et spilovertag i store dele af kampen endte opgøret uden vinder med resultatet 2-2.
Kampen begyndte med et Vejle-hold, der kom buldrende fra start. De var skarpest i duellerne, på andenboldene og var generelt kommet bedst ud til kampen. Allerede efter to minutters spil måtte Valdemar Birksø i aktion, hvor en flot dobbeltredning i målet holdt stillingen på 0-0. De første 15 minutter foregik mest på deres præmisser.
Derefter kom vi bedre med i kampen og fik et overtag over mandagens gæster. Vejle blev presset i bund, og vi leverede flere gode angreb. Særligt efter 16 minutter, hvor Sofus Johannesen lavede et gennembrud på siden og fandt en fri Friday Etim, som desværre sendte bolden over målet. Men chancerne var der nu, og vi var farlige.
Det var vi i den grad igen efter 24 minutters spil. Efter et blokeret skud fra Gustav Marcussen dumpede bolden ned for fødderne af Felix Winther, der bankede den op i nettaget – et sandt drømmemål på Monjasa Park, og vi førte 1-0.
Resten af halvlegen pressede vi på for en scoring til 2-0 og kom også tæt på ved en flugter fra Sofus Johannesen, som Vejle-keeperen desværre tog sig af. Derfor var stillingen ved pausen 1-0.
Det var en god følelse at gå til pause med, for vi havde i den grad spillet os ind i kampen. Men det ændrede sig hurtigt efter anden halvlegs start. Ligesom i de første minutter af første halvleg var Vejle bedst på banen. Denne gang udnyttede de desværre, at vi ikke kom bedre ud fra pausen.
Efter 47 minutters spil kom Vejle igennem på højresiden og sendte bolden over i modsatte side – så langt, at Birksø desværre ikke nåede den. Vejle udlignede til 1-1, og det fungerede ikke rigtigt som et wake-up call for os. Allerede fem minutter senere var der fare på færde igen: et kontraangreb fra vejlenserne, som fik for meget plads og flot sparkede bolden bag Birksø i målet. Den gode pausefølelse blev erstattet af en dårlig en af slagsen og en Vejle-føring på 1-2.
Det vækkede os heldigvis, for fem minutter senere lå bolden i nettet i den rigtige ende. Gustav Marcussen vristede sig flot fri på venstrekanten og fandt Friday Etim i feltet, som med en hurtig vending bankede bolden i mål og udlignede til 2-2.
Resten af kampen lagde vi et godt tryk på Vejle og havde to gode muligheder, hvor vi var tæt på at afgøre opgøret, men desværre ikke fik udnyttet chancerne.

