Mandag aften tog vi imod Vejle. Det blev som ventet en meget intens affære, men i denne omgang var der ingen vinder. 

På en regnfuld mandag aften spillede vi vores første opgør mod Vejle i 3F Superliga. En kamp, der begyndte med høj intensitet og med to hold, der ville vinde. Vejle fik den bedste start og havde flere små chancer, som enten blev taget af Lamhauge i målet eller blev blokeret af forsvaret. Men de første 20 minutter stod i Vejles tegn, og vi var under pres. 

Derefter kom vi dog bedre med i kampen og begyndte at skabe nogle små chancer. Heriblandt Anders Dahl der flot kom igennem til en chance i feltet, som Vejle-keeperen flot fik reddet. Det skulle ikke blive den eneste flotte redning i dag. For Lamhauge fortsatte de flotte takter han havde vist i landsholdslejren. Blandt andet med en flot redning på stregen, efter en stor hovedstødsmulighed til Vejle. 

Derfor går vi til pause med en pausestilling på 0-0. Anden halvleg startede som første halvleg sluttede, med masser af intensitet, men to hold, der havde svært ved at dirke hinandens forsvar op. 

Desværre var det Vejle, der først lykkedes med at få bolden i målet. Et hurtigt kontraangreb fra Vejle fangede os i ubalance og gjorde at Vejle-angriberen fik en fri chance i feltet, som han satte sikkert i mål til en Vejle-føring. 

Heldigvis slog det os ikke ud, faktisk tværtimod. For kun 9 minutter senere kunne vi udligne til stillingen 1-1. Patrick Egelund modtog bolden lidt udenfor feltet, og derfra gik det hurtigt. Hurtige træk ind i feltet også finder han Oscar Buch inde i feltet, der kunne sparke bolden i mål. 1-1

Derfra blev kampbilledet det samme som det meste af kampen, men tonsvis af intensitet, hvor både vi og Vejle skabe store chancer uden at få et mål ud af det. 

Derfor blev slutresultatet 1-1 i lokalopgøret mod Vejle. En dag hvor vi viste god fight og hvor der på lægterne også var vanvittigt højt niveau trods regnvejret. 

Næste opgave er i Odense på fredag, hvor vi møder OB.