Søndag den 27. juli 2025 bliver en dag, vi aldrig glemmer. Med en stærk og disciplineret indsats sikrede vi os vores første sejr – og dermed også vores første point – nogensinde i 3F Superliga, da vi slog Silkeborg IF 2-0 på JYSK Park.

Vi vidste, at der ventede os en svær opgave mod et Silkeborg-hold med masser af boldbesiddelse og offensivt talent. Men vi stod tæt, kæmpede for hver meter – og slog til, da chancerne bød sig.

Efter 25 minutters spil kom forløsningen: Et flot opspil i højresiden førte til, at Patrick Egelund tryllede sig fri og hamrede bolden på overliggeren. På returen dukkede Gustav Marcussen op og headede bolden i nettet – og så kunne vi juble over vores første 3F Superliga-scoring på udebane nogensinde!

Kort før pausen viste Ovie Ejeheri høj klasse med en fantastisk redning på et langskud fra Tonni Adamsen. Og i det efterfølgende angreb gik det stærkt: Emilio Simonsen modtog bolden efter en duel, trak frem – og bankede den ind bag en chanceløs Silkeborg-keeper. 2-0!

Anden halvleg: Fokus, fight og fantastisk målmandsspil

Silkeborg pressede os højt efter pausen, men vi holdt hovedet koldt. Emilio var tæt på at finde Moses til en 3-0-scoring, men marginalerne var ikke med os den gang. I den anden ende stod Ovie endnu en gang i vejen for hjemmeholdets forsøg – med et par stærke indgreb

Silkeborg havde bolden mest, men vi holdt dem fra de helt åbne chancer. Når de nærmede sig, stod vores forsvar stærkt – og da de alligevel slap igennem, var Ovie der med sikre hænder og dominans i feltet.

Slutfløjt og eufori: Silkeborg IF 0-2 FC Fredericia

Da dommeren fløjtede af, var der ingen tvivl: Det her var en kæmpe præstation og et historisk øjeblik for klubben, byen og alle, der elsker FC Fredericia. Vi viste, at vi godt kan være med – og vi viste det sammen.

Tak til alle jer, der bar os frem. Den her sejr er til jer – og for jer.

Vi har skrevet fodboldhistorie sammen i dag