En stor kamp venter for os i Odense lørdag middag. Vi er ubesejret i oprykningsspillet og vi har vist at vi er svære at slå. Det skal vi vise igen mod det kommende Superliga-hold OB.
Den første kamp mod OB i oprykningsspillet var en af de kampe, der er et stort højdepunkt i denne historiske sæson vi har gang i. En 1-0 sejr, som gav feststemning på Monjasa Park. Lige netop feststemning ligner det også det bliver i Odense, hvor mange fredericianere kommer og støtter op om spillerne.
Hvis alt flasker sig, kan det blive en historisk kamp for klubben. Men for at det skal lykkes, skal vi have en sejr mod odenseanerne. OB kunne i sidste runde sikre sig oprykning til Superligaen, og må siges at have været det bedste hold i NordicBet Ligaen i denne sæson. Det bliver 4. og sidste gang vi møder dem i sæsonen, hvor det er blevet til 2 nederlag, også som nævnt en flot sejr.
Det bliver en topscorerduel på Nature Energy Park i Odense. En duel mellem OB’s helt klare stærkeste våben Luca Kjerrumgaard og vores Gustav Marcussen. Topscorerlistens 1 og 2. Vi håber, at Marcussen kan hente mål på OB’s topscorer. Dog er det ligeså meget forsvaret der kommer til at være afgørende. Her har vi været det absolutte bedste hold i oprykningsspillet, hvor Valdemar Birksø og resten af forsvaret kun har lukket 2 mål ind. En vanvittig flot bedrift af vores defensiv.
Vi håber på at se så mange som muligt i Odense, hvor vi har 3 fyldte busser afsted med fans. Det kan gå hen at blive en stor dag for byen, for fans, og for klubben.

