Valdemar Birksø stod en forrygende kamp i mod Hobro IK. Han var med til at sikre det ene point til holdet. Nu venter Oddset Pokal kampen i mod Aab på hjemmebane i morgen d. 19 september, hvor der bliver kamp til stregen. Vi har derfor taget fat i målmanden Valdemar Birksø til et kort interview.

Valdemar, kan du tage os igennem kampen mod Hobro i mandags? 

”Ja, det var en fin kamp. Rigtig mange chancer i begge ender. Det kunne lige så godt have været os, der kom foran, som det var dem. Så kommer de foran efter at have været bedst i starten af anden halvleg, så det er dejligt, at vi kommer tilbage og får et point.” 

Hvilken følelse står du tilbage med efter den gode præstation, du leverede? 

”Det er selvfølgelig altid dejligt at stå i en god kamp og hjælpe holdet. Det er bare en fed følelse.”

I møder I AAB i morgen. Er det en kamp, I glæder jer til?  

”Ja, det bliver meget fedt. Nu var jeg ikke i sidste sæson, da jeg lige blev skadet, men vi slog dem ud i sidste sæson i samme runde. Så jeg håber på, at vi kan gøre det samme denne gang.” 

Kan vi forvente en lige så god præstation som i forrige kamp for dig? 

”Hvis jeg står, så håber jeg på det.”