I morgen står den på sæsonens første hjemmekamp, hvor vi tager imod oprykkerne fra Næstved Boldklub i jagten på sæsonens første tre point. Efter dagens træning har vi taget en snak med Adam Jakobsen om forventningerne forud for opgøret.
“Resultatmæssigt set er forventningen nok at vi skal vinde, men vi ved også godt at det kan blive en svær kamp. Næstved er et hold der er kommet op nedefra med en masse gejst og sejre i bagagen, så vi ved at vi kommer ud i en svær kamp, men vi håber på at kunne holde kontrol over kampen.” siger Adam Jakobsen.
“Jeg er en smule spændt og har selvfølgelig lidt sommerfugle i maven på den gode måde. Jeg glæder mig egentlig bare til at komme ud på banen og komme i gang med den første kamp på Monjasa Park” afslutter han.
Se hele interviewet i videoen herunder.
Videoen præsenteres i samarbejde med Nordic Food Service.
Adam Jakobsen præsenteres i samarbejde med Hokton.