Søndag eftermiddag sikrede FC Fredericia sig tre yderligere point til kontoen, da truppen suverænt vandt 4-0 over rækkens tophold, FC Helsingør.

Efter kampen fangede vi en tilfreds cheftræner til en snak om kampens forløb og hvad de tre point betyder for holdet.

“Præstationen var rigtig god. Jeg synes dog stadig der var ting vi skal have kigget på og blive ved med at forbedre, hvis vi skal væk fra 5. pladsen” siger cheftræner Michael Hansen.

Sejren i dag betyder at FC Fredericia stadig holder sig i live i oprykningsslutspillet. Det er dog ikke noget cheftræneren som sådan fokuserer på.

“Jeg tænker ikke så meget på vores rolle i slutspillet, jeg synes bare det er fedt at være i en liga hvor det er så tæt.” afslutter cheftræneren.

Se hele interviewet i videoen herunder.

Videoen præsenteres i samarbejde med Nordic Food Service.