Hvidovre Idrætsforening (eller Hvidovre IFHIF) er en dansk fodboldklub som har hjemme på den københavnske vestegn i forstaden, Hvidovre. Klubben blev stiftet den 15. oktober 1925 og førsteholdet spiller i NordicBet Ligaen. Holdets hjemmekampe spilles på Hvidovre Stadion med en kapacitet på 12.000 tilskuere hvoraf 4.600 er siddepladser.

Klubben har vundet tre Danmarksmesterskaber i sæsonerne 1966, 1973 og 1981 og en enkelt pokaltitel i 1980.

Hvidovre IF har desuden spillet flere europæiske kampe igennem tiderne hvor klubbens første europæiske kamp var d. 9. november 1966 på udebane mod Eintracht Frankfurt, der endte med nederlag på 1-5.

I 1967 sendte Hvidovre overraskende de schweiziske mestre FC Basel ud af Mesterholdenes Europa Cup med sammenlagt 5-4. Og i næste runde kom et imponerende europæiske resultat, da holdet sensationelt spillede 2-2 mod den spanske storklub Real Madrid foran 40.663 i parken.

Hvidovre var dog chanceløse i returkampen. Foran 90.000 tilskuere på Estadio Santiago Bernabéu i Madrid vandt madrilenerne 4-1.

Fra 1969 til 1982 kvalificerede Hvidovre IF sig yderligere fem gange til en europæisk klubturnering.

Klubbens største kamp var uden tvivl mødet med Juventus FC i Mesterholdenes turnering i sæsonen 1982-83. Det første møde på dansk grund tabte Hvidovre med 1-4 i parken foran mere end 30.000 tilskuere, men i returkampen på Stadio Comunale i Torino lykkedes det overraskende at hente en 3-3 hjem efter at man havde været bagud med 1-3.

Til sæsonen 2022/2023 af NordicBet Ligaen har Hvidovre IF foretaget følgende udskiftninger i truppen:

Ind:

Christian Jakobsen                  

Morten Olsen

Andreas Pyndt

Yasin Dogan

Kasper Laage-Petersen

Elias Rusborg

Louis Peña

Marius Papuga

Mathias Andreasen

Ud:

Christopher Östberg

Rasmus Louie Larsen

Casper Hauervig

Kim Aabech

Lasse Brandt Hansen

Christoffer Boateng