Inden længe gælder det endnu en udebanekamp i NordicBet Ligaen. Denne gang er modstanderen Vendsyssel FF. Et hold, der har historie i Superligaen, men som i de seneste sæsoner har været i Danmarks næstbedste række.

Seneste sæson bød på en snæver 10. plads, hvor kun deres målscorer holdt dem fra nedrykning. I denne sæson søger de stadig deres første sejr, og det er alt i alt blevet til 3 point i de første 5 kampe, hvor de seneste to har været nederlag til FC Helsingør og AC Horsens.

Sidste år endte begge vores opgør mod Vendsyssel med et uafgjort resultat på 1-1, men nu er vi i gang med en ny sæson, og der er sket meget hos de respektive klubber siden:

Vendsyssels transfers har set således ud:

UD:

Jeppe Svenningsen

Jakob Hjorth

Mikkel Agger

Fabian Ehmann

Morten Knudsen

Grégory Berthier

Dusan Jajic

Anders Bærtelsen

Andreas Kaltoft

Søren Henriksen

Muhammed-Cham Saracevic

Virguii Postolachi

IND:

Terence Baya

Thomas Oude Kotte

Panatiotis Armenakas

Xandro Schenk

Delphin Tshiembe

Diego Montiel

Lukas Jonsson

Jeppe Pedersen

Tobias Christensen

Kampen spilles i Vendsyssel kl. 14.00, og hvis du er ikke er med på bustur, så kan du se kampen på Viaplay.